‘DİN GÖNÜLLÜLERİ BULUŞMASI’ MERİNOS AKKM’DE YAPILDI

11 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

‘DİN GÖNÜLLÜLERİ BULUŞMASI’ MERİNOS AKKM’DE YAPILDI
– DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NIN DÜZENLEDİĞİ ‘DİN GÖNÜLLÜLERİ BULUŞMASI’, DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ’İN KATILIMIYLA MERİNOS AKKM’DE YAPILDI.

BURSA – Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Din Gönüllüleri Buluşması’, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılımıyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Merinos AKKM Yıldırım Bayezid Salonu’nda düzenlediği ‘Din Gönüllüleri Buluşması’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Bağdat’ın yıkılmasından endişe etmiyorum. Bağdat yeniden imar edilir. Yeniden Bağdat Medinetüsselâm olur. Şam-ı şerifin yıkılmasından endişe etmiyorum, yeniden ayağa kalkar. Hikmetin yurdu olan San’a, Yemen yeniden ayağa kalkar. Ancak bütün bu mezalim yaşanırken, en büyük korkumuz, bu toplumların bilinç altında sakladıkları cahiliye hastalıklarının nüksetmesidir. Irkçılık, mezhepçilik, meşrepçilik, cinsiyetçilik gibi hastalıkların, insanı dışlayan, insanı eşref-i mahlukat olarak görmeyen yanlışların ve kötülüklerin nüksetmesidir. Cahiliye hastalıklarının alem-i İslamı kuşatması, asıl en büyük kötülüktür. Küçük mensubiyetlerin, din-i mübin-i İslama, Kur’an-ı mübine, Muhammed Mustafa’ya mensubiyetin önüne geçmesi çok daha korkulacak büyük bir felakettir” dedi.

Görmez sözlerine şöyle devam etti: “Bütün bu kötülükler, coğrafyamızı kuşatmak, ülkemizi sarmak istiyor. Egemenliği altına almak istiyor. Her türlü terörün bu ülkeyi umut olmaktan çıkarmak için nasıl bir kavga verdiğini hepimiz müşahede ediyoruz. Binlerce evladımızı bu noktada şehit verdik. Sonra ihanet ve darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kaldık. O sadece darbe teşebbüsü değil, bir katliam teşebbüsüydü. Toplumun yarısını karşı karşıya getirme teşebbüsüydü.”
Yeni bir dünya ve nesille karşı karşıya olduğumuzun altını çizen Görmez, “10 yıl önce yaptığınız vaazı şimdi yapamazsınız. Çünkü nesiller değişti. O nesillere hitap etmenin dilini bulup kalbine dokunmalıyız. Yeni nesil, dinlemeyi değil, konuşmayı seven bir nesil. O zaman onlarla konuşacaksınız. Onlarla göz göze gelerek konuşun. İnanın, yeni nesil, kendisine tepeden konuşan hiç kimseye iyi gözle bakmıyor. Tepeden konuşmayacaksınız” ifadelerini kullandı.
İslama göre herkesin din görevlisi olduğunu söyleyen Görmez, “Müstakil bir din görevlisi zümresi olmaz. Onun için bu hizmet gönülle yapılacak bir hizmettir. Atanmış bir din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsü lazım bize. Bütün müesseselerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz” dedi.

MERİNOS AKKM BASIN MERKEZİ

Okunma: 22

Merinos AKKM Haberleri Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'nün katkılarıyla hazırlanmaktadır.

ANASAYFA HABERLERİ

 • NİRAN ÜNSAL BURSA’DA SEVENLERİYLE BULUŞTU  23 Mayıs 2017
 • 39. ULUSLARARASI KAZI, ARAŞTIRMA VE ARKEOMETRİ SEMPOZYUMU MERİNOS AKKM’DE  22 Mayıs 2017
 • BBDSO, DEMİR DEMİRKAN’I KONUK ETTİ  19 Mayıs 2017
 • MERİNOS AKKM ULUSLARARASI TANITIM ATAĞINDA  17 Mayıs 2017
 • BURSA’DA KENT KONSEYLERİNDEN GÜÇ BİRLİĞİ  
 • KENT KONSEYİ’NDE AİLE TEMALI SERGİ  16 Mayıs 2017
 • BURSA’NIN TURİZM DEĞERLERİ MERCEK ALTINDA  
 • DOSTLARDAN MESAJ VAR  12 Mayıs 2017
 • ANA KUZULARI ASKER OLDU  
 • ‘DİN GÖNÜLLÜLERİ BULUŞMASI’ MERİNOS AKKM’DE YAPILDI  
 • TÜM HABERLER

  Tel : +90 224 272 16 00 / Fax :+90 224 250 11 16
  E Posta:info@merinosakkm.com / merinos@merinosakkm.com
  Adres: Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Merinos Parkı, Osmangazi / BURSA / TURKEY

  Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Binted Ltd.Şti. tarafından işletilmektedir.