BURSA’NIN TURİZM DEĞERLERİ MERCEK ALTINDA

16 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

Bursa’nın turizm değerleri mercek altında
– Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültür Turizmi Uluslararası Paneli’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) gerçekleştirildi.
– Bursa’nın ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alışının 3. yıldönümünde gerçekleştirilen panel, kentin eşsiz güzellikteki köklü mirasına ve üstün evrensel değerine ışık tutuyor.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’nın ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alışının 3. yıldönümünde gerçekleştirilen ‘UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültür Turizmi Uluslararası Paneli’, kentin eşsiz güzellikteki köklü mirasına ve üstün evrensel değerine ışık tutuyor.

Bursa’nın ‘UNESCO Dünya Mirası’ ilan edilişinin 3. yıldönümünde ICOMOS Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü 2017 etkinliği nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültür Turizmi Uluslararası Paneli’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Bursa, bir cazibe merkezi”
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, alanında uzman isimlerin yoğun katılım sağladığı panelin açılışında, Bursa’nın köklü kültürel değerleri olan bir şehir olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın değerlerine sahip çıktığını anlatan Karlık, “Bursa, 8500 yıllık tarihe sahip bir şehirdir. Her yanımız doğal ve kültürel zenginliklerle dolu… Uludağ’ı, Karagöz ve Hacivat’ı, kestane şekeri, havlusu, şeftalisi ve termal suları ile ünlenmiş olan ülkemizin en nadide şehirlerindendir, Bursa. Tarihte olduğu kadar turizm faaliyetleri açısından da Bursa, ülkemizde lokomotif şehirlerdendir. Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızla Bursa’nın turistik bir cazibe merkezi olmasına gayret gösteriyoruz” diye konuştu.
Başkanvekili Karlık, Bursa’nın Bitinyalılar’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, evrensel bir değer olan şehirde tarihi miras çalışmaları kapsamında 7 yılda 200’e yakın eserin ayağa kaldırıldığını, 450 yeni eserin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini, Muradiye Külliyesi’nde yılda 1,5 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlandığını, turizm bölgesi olan Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin restorasyonlarla ayağa kaldırıldığını söyledi. Karlık, İznik’in de ‘Dünya Mirası’ olabilmesi için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi. Karlık, Dünya Miras Listesi konulu çalışmalarda eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri ile tanıtım ve kurumlar arası koordinasyona da önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Kültür turizmi
Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu da Bursa’nın evrensel değerine dikkati çekerek, “Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası ilan edilişini kutlamak ve koruma bilincini kentte yaygınlaştırmak amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu sene Bursa’nın Unesco Dünya Mirası ilan edilişinin 3. yıl dönümü… Bu nedenle panelin konusu ‘Kültür Turizmi’ olarak belirlendi” dedi.
Prof. Dr. Dostoğlu, UNESCO sürecinde Bursa’ya çok büyük destek veren UNESCO Milli Komisyonu Başkanvekili Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı’ya da teşekkür etti. Botsalı ise konuşmasında, ‘UNESCO Dünya Mirası’ Bursa’nın, kültürel değerlerine sahip çıkılması ve geleceğe taşınmasının önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından, panelin, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu’nun başkanlığını gerçekleştirdiği ilk oturumunda, ICOMOS Türkiye Milli Komite Başkanı Prof. Dr. İclal Dinçer, ‘Tarihi ve Doğal Değerlerin Korunmasında Sürdürülebilir Turizm İlkeleri’ konusunda çalışmalarını paylaştı. Ayrıca Edinburgh Alan Başkanı Adam Wilkinson ‘Edinburgh Dünya Miras Alanındaki Kültür Turizminde Fırsatlar ve Zorluklar’, Dubrovnik Belediyesi, Kıdemli Uluslararası İlişkiler Danışmanı Biserka Simatovic ‘UNESCO Dubrovnik: Kültür Turizminin Zorlukları’ ve Kazan Devlet Kültür Enstitüsü, Rusya ICOMOS Komitesi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rafael M. Valeev de ‘UNESCO Dünya Miras Alanı Olarak Kazan Kremlini ve Kültürel Turizm’ konularında da katılımcılara bilgiler verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Okunma: 18

Merinos AKKM Haberleri Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'nün katkılarıyla hazırlanmaktadır.

ANASAYFA HABERLERİ

 • NİRAN ÜNSAL BURSA’DA SEVENLERİYLE BULUŞTU  23 Mayıs 2017
 • 39. ULUSLARARASI KAZI, ARAŞTIRMA VE ARKEOMETRİ SEMPOZYUMU MERİNOS AKKM’DE  22 Mayıs 2017
 • BBDSO, DEMİR DEMİRKAN’I KONUK ETTİ  19 Mayıs 2017
 • MERİNOS AKKM ULUSLARARASI TANITIM ATAĞINDA  17 Mayıs 2017
 • BURSA’DA KENT KONSEYLERİNDEN GÜÇ BİRLİĞİ  
 • KENT KONSEYİ’NDE AİLE TEMALI SERGİ  16 Mayıs 2017
 • BURSA’NIN TURİZM DEĞERLERİ MERCEK ALTINDA  
 • DOSTLARDAN MESAJ VAR  12 Mayıs 2017
 • ANA KUZULARI ASKER OLDU  
 • ‘DİN GÖNÜLLÜLERİ BULUŞMASI’ MERİNOS AKKM’DE YAPILDI  
 • TÜM HABERLER

  Tel : +90 224 272 16 00 / Fax :+90 224 250 11 16
  E Posta:info@merinosakkm.com / merinos@merinosakkm.com
  Adres: Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Merinos Parkı, Osmangazi / BURSA / TURKEY

  Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Binted Ltd.Şti. tarafından işletilmektedir.