BURSA

Kongreler şehri Bursasrc=/userfiles/image/bursakongreler.jpg

Türkiye, son yıllarda ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlarla dünyanın en cazip ülkelerinden biri haline geldi. Medeniyetlerin beşiği olan Anadolu’ya duyulan ilgi ve merak ile Türkiye’nin uluslararası toplumla entegrasyona verdiği önem, ülkemizin tercih edilmesindeki etken oldu.

Tarih

Bursa Anadolu coğrafyasının eşsiz kültürünü ve tarihini bünyesinde en çok barındıran kentlerden biri. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa’nın zengin tarihi dokusu, sadece Osmanlı değil, aynı zamanda Roma ve Bizans etkisi de taşıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünü giderek arttırdığı dönemde, Bursa da gelişti, büyüdü ve önemli ticaret, kültür ve sanat merkezlerinden biri oldu. Bu dönemde “payitaht” olarak anılan şehre; cami, medrese, kaplıca, külliye ve imarethane gibi birçok yapı inşa edildi. 15. yüzyıldan itibaren ipek ve baharat ticaretinin merkezi olan şehir, aynı zamanda medreselerinde verilen nitelikli eğitim ile de Osmanlı İmparatorluğu’nun bilim ve kültür merkezi haline geldi. Cumhuriyet’in ilanından sonra ise tüm yurttaki kalkınma hamlesinin etkisini en çok gösterdiği kentlerin başında gelen Bursa’yı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 18 kez ziyaret etti. Atatürk, şehri teşriflerinde, devlet eliyle kurulan Merinos Fabrikası, Gemlik Suniipek Fabrikası ve özel sektör girişimi olan İpek İş Fabrikası’nın açılışlarına da katıldı.

Sanayi

Tarih boyunca önemli ulaşım ağlarının üzerinde bulunan Bursa’da Osmanlı zamanında yaptırılan birçok hansrc=/userfiles/image/bursasanayi.jpg bulunuyor. Şehir, bugün de geçmişte olduğu gibi çok önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olma konumunu sürdürüyor. Cumhuriyet dönemiyle beraber sanayileşmenin ve üretimin merkezi haline gelen şehir, coğrafi konumunun sağladığı avantajlar ve halkının girişimci ruhunun da etkisiyle, var olan ticaret geleneğini geliştirerek bugüne aktarıyor. Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesinin de yer aldığı 13 sanayi ve 19 küçük sanayi bölgesine sahip olan kent, bir serbest bölge ve yine sanayiye hizmet veren bir de teknoloji geliştirme merkezine sahip. Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı birliklerine sahip olan Bursa’da üretim; tekstil, otomotiv, otomotiv yan sanayi, hazır giyim, makine ve metal sanayi, kuru-yaş ve dondurulmuş gıda, tarım ve hizmet sektöründe yoğunlaşıyor. Bunun yanında, Türkiye’nin en önemli otomotiv fabrikaları Bursa’da yer alıyor. Maliye Bakanlığı’nın 2008 yılı verilerine göre Bursa, ülke ekonomisine sağladığı bütçe gelirleri açısından İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir’den sonra beşinci sırada yer alıyor. İşyeri ve çalışan sayılarına göre Bursa, Marmara Bölgesi’nde İstanbul’dan sonra ikinci sırada bulunuyor. Bursa, 2 milyon 500 bine yaklaşan nüfusu ile Türkiye ihracatında da İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Turizm
Bir turizm cenneti olan Bursa’yı her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Tarihi eserler bakımından çok zengin birsrc=/userfiles/image/bursaturizm.jpg
mirasa sahip olan şehirde, Roma ve Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eser bulunuyor. Tarih boyunca bir ticaret merkezi olan Bursa’da inşa edilen hanlar, tarihi dokusunu hâlâ koruyor. Kentin ticaret geleneğini bugüne en iyi şekilde yansıtan hanlar, görsel olarak da kente büyük bir zenginlik katıyor. Kaplıcalar kenti olarak bilinen Bursa, bugün de modern ve daha kullanışlı hale getirilerek termal kaplıcalarını ve hamamlarını ziyaretçilerinin hizmetine sunuyor. Hastalıklarına şifa bulmak için ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler, Bursa kaplıcalarını tercih ediyor.Hristiyanlık açısından çok büyük bir öneme sahip olan İznik’te bulunan, başta Ayasofya Kilisesi olmak üzere, Roma döneminden kalan birçok eser, halen büyük ilgi görüyor.Çinileriyle dünyaya ün salan İznik, bölgenin en önemli tarihi ve turistik mekânlarından biri olma özelliğini taşıyor.Konumu itibariyle dağın eteklerine kurulmuş olan Bursa,aynı zamanda denize de kıyısı olması nedeniyle yumuşak bir iklime sahip ve her mevsim ziyarete elverişli olan ender şehirlerdendir.Deniz kıyısında bulunan Mudanya, Trilye (Zeytinbağı) ve Güzelyalı, mavinin güzelliğini ve büyüsünü Bursa’ya taşıyor. Özellikle tarihi olarak da büyük öneme sahip olan Trilye (Zeytinbağı), Bizans, Rum ve Osmanlı mimarisinin izlerini barındırıyor. Ziyaretçilerine dört mevsimin güzelliklerini de ayrı ayrı yaşatan Bursa’da bulunan Türkiye’nin bir numaralı kış turizmi merkezi olan Uludağ, her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Uludağ, sadece kış turizmiyle değil; aynı zamanda zengin fauna ve florası ile her mevsim ziyarete elverişli doğal alanında, trekking,kampçılık ve piknik imkânı sunuyor.Yemekleriyle de dünyaya ün salmış olan Bursa,geleneksel Türk mutfağının özelliklerini modern yaşam ile harmanlayarak sunuyor. Kentte, İskender kebap, İnegöl köftesi, kestane şekeri ve Kemalpaşa tatlısı gibi birçok lezzete kolayca ulaşmak mümkün.

Konaklama

Şehir içi ulaşımın tüm olanaklarından faydalanabilecek bir konumda olansrc=/userfiles/image/bursakonaklama.jpg
Atatürk Kongre Kültür Merkezi, konaklama yerlerine ulaşım açısından da aynı imkânlara sahip.
Bursa’daki otellerin toplam oda kapasitesi şu şekildedir:
5Yıldızlı 7 Otel 1217 Oda
4 Yıldızlı 9 Otel 842 Oda
3 Yıldızlı 13 Otel 670 Oda
2 Yıldızlı 3 Otel 111 Oda
Özel belgeli 3 Otel 156 Oda
Belediye belgeli 1 Otel 10 Oda
Apart 1 Otel 24 Oda
Toplam 37 Otel 3030 Oda
 
ULAŞIM
Bursa, diğer kentlere, kara, hava ve deniz yolu ile bağlanıyor. Bursa’da halen biri faal durumda iki havaalanı bulunuyor. Yenişehir Uluslararası Havaalanı’nın şehir merkezine uzaklığı 56 km.’dir.Yenişehir Uluslararası Havaalanı, yurtiçi ve yurtdışı yolcu ve kargo taşımacılığına açıktır. Güzelyalı (Mudanya) Feribot İskelesi ile deniz ulaşımına da sahip olan Bursa’dan İstanbul’a hızlı feribot ve deniz otobüsü ile ulaşmak mümkün. İstanbul ve Bursa arasında her gün iki seferi bulunan hızlı feribot ile Yenikapı-Bursa arası, 75 dakika.Aynı şekilde, günde iki seferi bulunan deniz otobüsü (İDO) ile Kabataş-Bursa arası 2 saat; Kadıköy-Bursasrc=/userfiles/image/bursaulas%C4%B1m.jpg  arası ise 1 saat 40 dakika sürüyor. Güzelyalı Feribot İskelesi’nden şehir merkezi ise 15 dakikalık mesafede.Karayoluyla ise Bursa – İstanbul arası 243 km.; Bursa –Ankara arası 382 km. ve Bursa – İzmir arası 322 km.’dir.
Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali, il merkezine yaklaşık 10 km. uzaklıkta bulunuyor ve çevre yolu ile bağlantıya sahip. Kent içi toplu ulaşımda ise otobüs, minibüs, taksi dolmuş ve raylı sistem kullanılıyor.
 

Tel : +90 224 272 16 00 / Fax :+90 224 250 11 16
E Posta:info@merinosakkm.com / merinos@merinosakkm.com
Adres: Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Merinos Parkı, Osmangazi / BURSA / TURKEY

Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Binted Ltd.Şti. tarafından işletilmektedir.